And there where three... again

czwartek, 22 wrzesień 2016

And there where three... again

Kochani,

Dziękując Wam jeszcze raz za Waszą przyjaźń i wsparcie w tym najtragiczniejszym dla nas okresie, chcielibyśmy oficjalnie ogłosić, że podjęliśmy decyzję co do naszej przyszłości.

Zdecydowaliśmy, że nie będziemy robili castingu na nowego gitarzystę. Tym samym przestajemy być kwartetem. Riverside od tego roku staje się trio. I w takim składzie będziemy przygotowywali nasz kolejny studyjny album. Zarówno w studiu, jak i na trasach koncertowych – jeżeli na nie powrócimy – będziemy korzystali z usług naszych przyjaciół i bliskich nam gitarzystów, z którymi się znamy i których lubimy. Ale główny skład będzie taki, jak na załączonym zdjęciu.

Tak – wiemy, że to już nie będzie ten sam zespół. Wiemy też, że dla wielu historia Riverside kończy się właśnie w tym miejscu i właśnie w tym roku, i że płyta „Eye of the Soundscape” będzie być może ostatnią, jaką nabędą. Wiemy, że są tacy, którzy nie wyobrażają sobie zespołu bez charakterystycznej gitary Piotra Grudzińskiego i że dla nich Riverside przestaje już istnieć. Ale nasza historia jeszcze się nie kończy. Bo Riverside, ze skazą, z blizną, z bagażem nowych życiowych doświadczeń, decyduje się, by przetrwać.

Znamy historię wielu zespołów, które przetrwały i osiągały sukcesy, mimo wszystko. My też chcemy być dowodem na to, że nie należy się poddawać i że można być inspiracją dla innych. Na tyle, na ile wystarczy nam sił, wciąż chcemy tworzyć i spotykać się z Wami tam, gdzie emocje są najintensywniejsze. Grudzień wciąż będzie obecny. Nie mamy zamiaru o nim zapominać. Jest częścią naszego życia. Ale żeby pamięć o nim przetrwała – musimy istnieć. Chcemy tego. Wyruszamy więc w kolejną podróż i dziękujemy wszystkim, którzy zechcą do nas dołączyć.

Najbliższe plany?
W następnym roku zaczniemy pracować nad nowym albumem. Naznaczony okolicznościami będzie zapewne powrotem do mocniejszego i bardziej intensywnego brzmienia. Zanim to jednak nastąpi - w lutym 2017 roku, w rocznicę śmierci Piotra, chcielibyśmy zagrać nasz pierwszy po przerwie koncert. Koncert specjalny, podczas którego chcielibyśmy zagrać z gośćmi, z przyjaciółmi. Dla Piotra, dla nas. Dla Was. Chcemy, by nasza muzyka była tego dnia na pierwszym planie i żeby to ona przemawiała przede wszystkim. Więcej szczegółów podamy w kolejnych tygodniach.

Rzeka nigdy nie będzie już taka sama, ale to wcale nie znaczy, że musi przestać płynąć.

Z poważaniem

Mariusz Duda, Piotr Kozieradzki, Michał Łapaj

(zdjecie: Oskar Szramka)

Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości

wtorek, 20 wrzesień 2016

Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości

Biografia "Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości", autorstwa Maurycego Nowakowskiego ukaże się w listopadzie 2016. Okładkę zaprojektował Travis Smith (m.in. Riverside, Katatonia, Opeth, Eluveitie, Anathema, King Diamond).

O książce:

Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości” – pierwsza oficjalna biografia jednego z najbardziej zjawiskowych polskich zespołów rockowych.

Piętnastoletnia historia Riverside to sukcesywna wspinaczka po drabinie rockowej kariery. Trudna droga muzyczna Mariusza Dudy, Piotra Grudzińskiego, Piotra Kozieradzkiego i Michała Łapaja jest jeszcze dłuższa. Wiodła od prowincjonalnych kapel i metalowego podziemia, aż po kontrakt z dużą firmą nagraniową i konsekwentnie umacniany międzynarodowy sukces. W 2003 roku Riverside był fanaberią zapalonej grupki entuzjastów rocka progresywnego, dziś jest to zasłużony szyld uwielbiany nie tylko w Polsce, ale także w kilkunastu innych krajach na całym świecie.

Sen w wysokiej rozdzielczości” to szczegółowa biografia dokumentująca drogę przebytą przez Riverside. Krok po kroku pokazująca metody działań twórczych i organizacyjnych zespołu, szczegółowo analizująca wszystkie albumy grupy oraz relacjonująca trasy koncertowe. Autor książki, Maurycy Nowakowski (powieściopisarz i biograf), nie tylko wnikliwie na bieżąco śledził działalność zespołu, ale przede wszystkim w ostatnich latach odbył kilkadziesiąt długich, szczerych rozmów z muzykami Riverside. Biografię oparł właśnie o wiedzę pochodzącą z tych wywiadów, dzięki czemu powstała książka obalająca wiele mitów i rzucająca nowe światło na kolejne etapy historii Riverside, wypełniona szczerymi i nigdy wcześniej niepublikowanymi wypowiedziami. „Sen w wysokiej rozdzielczości” to książka bardzo autentyczna, w której muzycy zdradzają wiele tajemnic z życia prywatnego, jak i twórczego warsztatu zespołu oraz kontrowersyjnych szczegółów wyboistej drogi muzycznego sukcesu.

Riverside - "Eye of the Soundscape" tracklista!

czwartek, 01 wrzesień 2016

Riverside -

"Eye of the Soundscape" - 13 instrumentalnych, eksperymentalnych i nastrojowych kompozycji, w tym utwory wcześniej wykorzystane jako materiał bonusowy na "Shrine of New Generation Slaves" i "Love, Fear and the Time Machine", rarytasy z 2007/2008 (nowy miks Rapid Eye Movement i Rainbow Trip) oraz cztery nowe kompozycje ("Where The River Flows", "Shine", "Sleepwalkers" i "Eye of the Soundscape" - ponad 30 minut nowej muzyki).

Album będzie dostępny jako 2CD-Mediabook, 3LP (z 2CD jako bonus) oraz dostępny do pobrania w formie cyfrowej.

CD 1:
1. Where The River Flows (10:53)
2. Shine (4:09)
3. Rapid Eye Movement (2016 mix) (12:40)
4. Night Session - Part One (10:40)
5. Night Session - Part Two (11:35)

CD 2:
1. Sleepwalkers (07:19)
2. Rainbow Trip (2016 mix) (06:19)
3. Heavenland (04:59)
4. Return (6:50)
5. Aether (08:43)
6. Machines (03:53)
7. Promise (02:44)
8. Eye Of The Soundscape (11:30)

***

Winyl:
A:
1. Where The River Flows (10:51)
2. Shine (04:08)
3. Sleepwalkers (07:18)
B:
1. Rapid Eye Movement (2016 Mix) (12:40)
2. Rainbow Trip (2016 Mix) (06:19)
C:
1. Night Session - Part One (10:40)
2. Night Session - Part Two (11:30)
D:
1. Heavenland (04:59)
2. Return (06:51)
3. Aether (08:43)
E:
1. Machines (03:54)
2. Promise (02:44)
3. Eye Of The Soundscape (11:33)
F:
Grafika (Bez muzyki)

Data wydania: 21.10.2016
Więcej informacji wkrótce.

„Eye of the Soundscape” - nowa płyta Riverside!

sobota, 13 sierpień 2016

Już 21 października 2016 roku ukaże się nowy album Riverside, pierwszy instrumentalny, będący kompilacją utworów z lat 2007-2015 oraz nowych utworów nagranych na początku 2016.

O kulisach powstania albumu mówi Mariusz Duda:

Czułem, że szósty album Riverside - ”Love, Fear and the Time Machine" będzie być może ostatnim rozdziałem pewnej historii. Że następne płyty mogą mieć już inne brzmienie, inny charakter... Nasze trzy ostatnie albumy nazwałem nieoficjalnie „trylogią tłumu”. Tytuł kolejnego zawsze zwiększał się o jedno słowo - cztery, pięć, sześć. Sześć to już wystarczająco długi tytuł, pomyślałem, taki na koniec... Przed rozpoczęciem nowego rozdania, być może „nowej trylogii”, zamarzył mi się jeszcze jeden album, taki uzupełniający. Taki pomiędzy. Taki, jaki zawsze chcieliśmy nagrać. To nie byłaby tylko nowa muzyka, ale w naszym przypadku i w takim zestawieniu byłaby to na pewno nowa jakość, bo takiej płyty jeszcze nie mieliśmy.

Nazbierało nam się tego wszystkiego przez lata, zwykle pojawiało się na bonusowych dyskach. Wiem, że niektórzy słuchacze nawet do dzisiaj nie dotarli do tych dźwięków i nie zdają sobie sprawy, że Riverside praktycznie od początku istnienia eksperymentuje z ambientem i progresywną elektroniką. A to przecież część naszego muzycznego DNA. Postanowiliśmy, że zrobimy kompilację wszystkich naszych instrumentalnych i ambientowych utworów i wydamy je w tym roku jako pełnoprawne wydawnictwo. Niektóre zmiksujemy ponownie, żeby lepiej brzmiały, przede wszystkim jednak dodamy zupełnie nowe kompozycje.

Zamknęliśmy się na początku roku w studiu i zaczęliśmy komponować. Pracowaliśmy z uśmiechami na twarzy i autentyczną „podjarką”, wiedząc, że tym razem nie szykuje nam się jakiś kolejny bonus czy dodatek do czegoś „większego”, tylko pełnoprawny album właśnie z taką muzyką – pełną przestrzeni, transu, melodii i dużej dawki elektroniki. Jeszcze dzień wcześniej dostałem SMS-a od Grudnia: „Naprawdę nie mogę się doczekać tej płyty, zawsze marzyłem, żeby Riverside wydało właśnie taki album”.

Skończył się pewien rozdział naszej historii. Album nabiera w tej chwili zupełnie innego znaczenia. To ostatnia płyta nagrana z Grudniem. Ostatnia wspólna podróż. Nie mogło być więc innej dedykacji niż ta, która znajdzie się na tej płycie.

Album „Eye of the Soundscape” ukaże się w wersji 2CD Mediabook i 3LP 21 października 2016 dzięki firmie Mystic Production oraz Inside Out.

Twórcą szaty graficznej jest współpracujący z zespołem amerykański grafik Travis Smith (Opeth, Katatonia). Okładkę albumu możemy poznać już dzisiaj.

Warto przypomnieć, że 22 lipca swoję premierę miała też nowa wersja albumu „Love, Fear and the Time Machine” - pierwsze w historii zespołu wydawnictwo 5.1 surround, które jest już dostępne w sprzedaży.

Więcej szczegółów na temat „Eye of the Soundscape” już niebawem.

Plany na resztę 2016 roku

niedziela, 17 lipiec 2016

Plany na resztę 2016 roku

Witajcie,

Mijają kolejne miesiące. Wspomnienia mieszają się z nowymi perspektywami, kolejnymi pytaniami o przyszłość zespołu, ale przede wszystkim realizacją naszych planów. Poniżej - trochę w ramach przypomnienia, trochę zaakcentowania, że wciąż istniejemy - garść informacji o planach Riverside na rok 2016.

Już 22 lipca 2016 roku, dzięki firmie Inside Out, ukaże się nasze pierwsze wydawnictwo w formacie 5.1 surround. Album „Love, Fear and the Time Machine” doczekał się bowiem specjalnego wydania CD + DVDA, na którym oprócz wersji 5.1 surround będzie można usłyszeć również wersję „hi-res stereo 24”, suplement muzyczny - „Day Session” (także w formacie „hi-res stereo 24”) oraz obejrzeć teledysk do utworu „Found” oraz trzy video trailery. Specjalną edycję albumu można już zamawiać w przedsprzedaży na stronach wydawcy.

Po wakacjach szykują się dwa kolejne wydawnictwa. Jedno muzyczne, drugie książkowe.

21 paździerbnika 2016 roku, dzięki Inside Out oraz Mystic Production, ukaże się dwupłytowy album "Eye of the Soundscape" zawierający kompilację wszystkich naszych utworów instrumentalnych. Ponad sto minut muzyki znajdzie się na fizycznym nośniku w wersji mediabook 2CD oraz 3LP. A na nich między innymi: nowe miksy utworów z lat 2007/2008, „bonusy” do dwóch ostatnich płyt oraz najnowsze, niepublikowane jeszcze utwory nagrane z Piotrem w styczniu i lutym 2016 roku.

Pod koniec tego roku ukaże się również nasza biografia, nad którą pracowaliśmy od ponad dwóch lat. Odpowiedzią na pytanie „czy nie za wcześnie na takie wydawnictwo” niech będzie stwierdzenie, że gdybyśmy nie zdecydowali się na taki ruch, wielu wypowiedzi nie poznalibyśmy już nigdy. Na razie planujemy wydanie biografii jedynie w języku polskim. Nie wiemy czy znajdzie się wydawca zagraniczny i czy będzie takie zainteresowanie w przyszłości, ale naturalnie jeśli tak się stanie - nie będziemy mieli nic przeciwko temu :)

Każdy z nas zajmuje się w tej chwili również swoimi indywidualnymi projektami muzycznymi i okołomuzycznymi, o których więcej w oddzielnych newsach.

Po wakacjach odkryjemy kolejne karty dotyczące naszej przyszłości. Bądźcie z nami. A w to lato życzymy Wam dużo wypoczynku, spokoju i oczywiście jak najczęstszego obcowania z naszą muzyką :)

R.

Specialna wersja "Love, Fear and the Time Machine" w 5.1 już w Lipcu!

piątek, 24 czerwiec 2016

Specialna wersja

Mamy przyjemność ogłosić wydanie wersji 5.1 naszego albumu "Love, Fear and the Time Machine" (2015). Ta specjalna wersja ukaże się na całym świecie za pośrednictwem naszego długoletniego partnera Inside Out Music 22 lipca 2016 jako digipak CD + DVD z nieco zmodyfikowanej oprawie graficznej przygotowanej przez Travisa Smitha.

Bonus DVD to hybryda (DVD-AV), która ma płyty sesji DVD-Audio i DVD-Video na tej samej płycie. DVD-A (tylko dźwięk!) zawiera płytę główną i "Day Session" w bezstratnym stereo 24bit, jak również główny album jako MLP 5.1 24bit.

DVD-V zawiera główną płytę i "Day Session" w bezstratnym stereo 24bit, jak również główny album 24bit DTS 5.1 oraz 4 filmy (3 teasery albumu i promocyjny klip "Found".)

Mix 5.1 - Bruce Soord
Stereo Mix - Magda i Robert Srzedniccy

***

Dysk 1 / CD (60:32):
"Love, Fear and the Time Machine":
1. Lost (Why Should I Be Frightened By a Hat?) (05:51)
2. Under the Pillow (06:47)
3. #Addicted‬ (04:52)
4. Caterpillar and the Barbed Wire (06:56)
5. Saturate Me (07:08)
6. Afloat (03:11)
7. Discard Your Fear (06:42)
8. Towards the Blue Horizon (08:09)
9. Time Travellers (06:41)
10. Found (The Unexpected Flaw of Searching) (04:03)

Dysk 2 / DVD-AV (96:35);
"Love, Fear and the Time Machine":
1. Lost (Why Should I Be Frightened By a Hat?) (05:51)
2. Under the Pillow (06:47)
3. #Addicted (04:52)
4. Caterpillar and the Barbed Wire (06:56)
5. Saturate Me (07:08)
6. Afloat (03:11)
7. Discard Your Fear (06:42)
8. Towards the Blue Horizon (08:09)
9. Time Travellers (06:41)
10. Found (The Unexpected Flaw of Searching) (04:03)

"Day Session":
1. Heavenland (04:59)
2. Return (06:49)
3. Aether (08:43)
4. Machines (03:53)
5. Promise (02:43)

"Wideo":
1. Love (Trailer) (01:38)
2. Fear (Trailer) (01:58)
3. Time Machine (Trailer) (01:07)
4. Found (Video Clip) (04:06)

Przedsprzedaż Riverside - Love, Fear and the Time Machine 5.1 surround version dostępna na stronach:
- http://smarturl.it/LFTM5.1IOMshop
- http://www.mystic.pl/plyty_cd,25110.htm
- http://smarturl.it/LFTM5.1amazon