News

Mariusz gościnnie

2016-04-15

Miło nam poinformować, że Mariusz pojawił się gościnnie na dwóch kwietniowych premierach płytowych. 1 kwietnia 2016 ukazał się album "Lighthouse" rosyjskiego duetu Iamthemorning, a dzisiaj swoją premierę ma "Music Inspired by Alchemy", którego trailer znajdziecie poniżej (i w którym usłyszycie znajomy głos).

...

2016-03-25

...

To zdjęcie zostało zrobione tuż przed ostatnim koncertem trasy „Love, Fear and the Time Machine Tour 2015” w warszawskiej Stodole. Dokładnie tak się czujemy – osieroceni. Od odejścia Piotrka minął miesiąc. Wiemy, że wielu z Was zastanawia się nad naszą przyszłością, nad naszymi planami.

W naszym oświadczeniu napisaliśmy, że odwołujemy wszystkie potwierdzone na ten rok koncerty – to oświadczenie podtrzymujemy, do końca roku Riverside nie zagra żadnego koncertu. Kontynuujemy jednak realizację naszych planów wydawniczych przewidzianych na rok 2016.

Wiele miesięcy temu, jeszcze przed śmiercią Piotrka, wspólnie zaplanowaliśmy wydanie jednego z naszych albumów w wersji 5.1 na późną wiosnę/lato 2016 r. oraz naszej kompilacji z utworami instrumentalnymi na jesień 2016 r. Przewidziane są plany indywidualne i gościnne występy u innych wykonawców. Od ponad dwóch lat trwają prace nad naszą biografią, która ukaże się pod koniec tego roku – nie spodziewaliśmy się, że będzie w niej dodatkowy rozdział, że zmieni się jej charakter.

Zawsze byliśmy jak rodzina, trzymaliśmy się razem i pielęgnowaliśmy to, by na scenie i poza nią tą rodziną być. Wielokrotnie pisaliśmy też o tym, że mamy najlepszych fanów na świecie. Nasz zespół nie istniałyby bez Was, bez waszego oddania i wszystkich emocjonalnych więzi, jakie przez lata udało nam się wspólnie miedzy sobą wypracować. Odzew i słowa wsparcia, jaki otrzymaliśmy od Was, przekroczył nasze najśmielsze wyobrażenia. Dziękujemy Wam za to z całego serca.

Czy Riverside przetrwa? Zrobimy wszystko, żeby tak się stało. Bo w świecie cynizmu i hipokryzji, ciągłej niestabilności i zmian szybszych niż nasze myśli chcemy tworzyć coś, co jest stabilne, odwołuje się do najważniejszych wartości i po prostu ma znaczenie. I chcemy to tworzyć z Wami i dla Was, bo jak się okazuje, nasza rodzina jest znacznie, znacznie większa.

EOTS nagrane

2016-03-16

EOTS nagrane

Skończone. Zebrane w całość. Ponad 100 minut muzyki.

MD: (...) "Zamarzył mi się jeszcze jeden album, taki uzupełniający. Taki pomiędzy. Taki, jaki zawsze chcieliśmy nagrać. To nie byłaby tylko nowa muzyka, ale w naszym przypadku i w takim zestawieniu byłaby to na pewno nowa jakość, bo takiej płyty jeszcze nie mieliśmy. Nazbierało nam się tego wszystkiego przez lata, zwykle pojawiało się na bonusowych dyskach. Wiem, że niektórzy słuchacze nawet do dzisiaj nie dotarli do tych dźwięków i nie zdają sobie sprawy, że Riverside praktycznie od początku istnienia eksperymentuje z ambientem i progresywną elektroniką. A to przecież część naszego muzycznego DNA.
(...) Postanowiliśmy, że zrobimy kompilację wszystkich naszych instrumentalnych i ambientowych utworów i wydamy je w tym roku jako pełnoprawne wydawnictwo. Niektóre zmiksujemy ponownie, żeby lepiej brzmiały, przede wszystkim jednak dodamy zupełnie nowe kompozycje.
"

Cała histora:

Utwór „Towards the Blue Horizon” napisałem na cześć swojego przyjaciela, który w wieku 44 lat umarł we śnie tuż po wielkanocnym poniedziałku 2014 roku. Nie mogłem być nawet na jego pogrzebie, bo Riverside grało wtedy trasę koncertową. Ominęło mnie jego pożegnanie i wszystko przeżyłem podwójnie. Razem z jego śmiercią umarło coś i we mnie. I chyba w końcu dotarło do mnie jak nigdy, że życie jest jeszcze bardziej kruche, niż nam się wydaje, kończy się ot tak, w jednej chwili. Czas wtedy zwalnia, a ty przestajesz biec, bo wszystko niby tak bardzo istotne w jednej sekundzie przestaje mieć znaczenie.
Dotarło do mnie, że warto w swoim życiu zmienić pewne priorytety, żeby odpuścić, zacząć oddychać i cieszyć się życiem, przynajmniej tą resztką, jaka nam pozostała. Dotarło do mnie, że czas otworzyć klatkę i uwolnić się z mroku, a na pewno tej jego przytłaczającej ilości, i spróbować odnaleźć się gdzieś w świetle. Płyta „Love, Fear and the Time Machine” miała być taką płytą – pomagającą zwalczyć smutek, odrzucić swój strach i odnaleźć się w czymś dobrym. Była pisana jako antidotum na ból i pomoc w wyjściu z niedobrych sytuacji, w których na początku czujesz się totalnie zagubiony, ale wiesz, że musisz żyć dalej, walczyć, nie poddawać się i w pewnym momencie po prostu odnaleźć.
Mrok powrócił. Powrócił smutek, widać jestem na niego skazany... Muszę jeszcze raz przypomnieć sobie, jak to było z tą walką i niepoddawaniem się. Znaleźć się teraz po drugiej stronie i samemu wysłuchać i zrozumieć tę płytę, dokładnie tak jak chciałem, żeby słuchali i rozumieli ją inni.

***

Czułem, że szósty album Riverside będzie być może ostatnim rozdziałem pewnej historii. Że następne płyty mogą mieć już inne brzmienie, inny charakter... Nasze trzy ostatnie albumy nazwałem nieoficjalnie „trylogią tłumu”. Tytuł kolejnego zawsze zwiększał się o jedno słowo – cztery, pięć, sześć. Sześć to już wystarczająco długi tytuł, pomyślałem, taki na koniec...
Przed rozpoczęciem nowego rozdania, być może „nowej trylogii”, zamarzył mi się jeszcze jeden album, taki uzupełniający. Taki pomiędzy. Taki, jaki zawsze chcieliśmy nagrać. To nie byłaby tylko nowa muzyka, ale w naszym przypadku i w takim zestawieniu byłaby to na pewno nowa jakość, bo takiej płyty jeszcze nie mieliśmy. Nazbierało nam się tego wszystkiego przez lata, zwykle pojawiało się na bonusowych dyskach. Wiem, że niektórzy słuchacze nawet do dzisiaj nie dotarli do tych dźwięków i nie zdają sobie sprawy, że Riverside praktycznie od początku istnienia eksperymentuje z ambientem i progresywną elektroniką. A to przecież część naszego muzycznego DNA.
Przedstawiłem chłopakom pomysł. Decyzja była jednogłośna.
Postanowiliśmy, że zrobimy kompilację wszystkich naszych instrumentalnych i ambientowych utworów i wydamy je w tym roku jako pełnoprawne wydawnictwo. Niektóre zmiksujemy ponownie, żeby lepiej brzmiały, przede wszystkim jednak dodamy zupełnie nowe kompozycje.
Zamknęliśmy się na początku roku w studiu i zaczęliśmy komponować. Na naszym profilu umieścilismy nawet zdjęcie, na którym tak trochę dla żartu Grudzień trzyma w rękach małe klawisze. To właśnie ta sesja. Pracowaliśmy z uśmiechami na twarzy i autentyczną „podjarką”, wiedząc, że tym razem nie szykuje nam się jakiś kolejny bonus czy dodatek do czegoś „większego”, tylko pełnoprawny album właśnie z taką muzyką – pełną przestrzeni, transu, melodii i dużej dawki elektroniki. Jeszcze dzień wcześniej dostałem SMS-a od Grudnia: „Naprawdę nie mogę się doczekać tej płyty, zawsze marzyłem, żeby Riverside wydało właśnie taki album”.

***

Nie wiem jeszcze, kiedy się podniosę. Wiem, że w tym roku spędzę dużo czasu w studiu i powstanie dużo nowej muzyki. Niełatwej muzyki. Na pierwszy ogień chcę, żeby poszło to, co zaczęliśmy w Riverside. Muszę skończyć te nagrania. Piotrek za chwilę będzie miał urodziny. 15 marca skończy 41 lat. Chcę tego dnia odwiedzić go osobiście i powiedzieć mu, że spełniło sie jego kolejne marzenie, że w końcu nagraliśmy tę jego ulubioną płytę.
Być może łatwiej byłoby zakryć świat kołdrą, zamknąć wszystko na cztery spusty, odpocząć od dźwięków, nie zmieniać ich już, tylko dać im wybrzmieć i zatopić się w ciszy. Być może. Ja jednak przywołam pewne słowa, które kołaczą mi się teraz w głowie. Nie pamiętam ich twórcy, ale są chyba idealne na tę chwilę.
Jedynie ciszy się boję, bo wtedy serce umiera”.
Nie potrafię zatopić się w ciszy. To najgorsze, co mógłbym teraz zrobić. Nie do tego zostałem stworzony i nie taki jest moje powołanie.

***

Wróciliśmy do studia. Pierwszy dzień tylko przegadaliśmy. Następnego dnia wstrzymaliśmy oddech i otworzyliśmy ścieżki. To co się teraz dzieje, przypomina operację na żywym organiźmie. Cały czas mamy wrażenie, że Grudzień za chwilę pojawi się w drzwiach. Przeprosi, że się spóźnił, ale miał coś do załatwienia. Rozmawiamy o nim. Rozmawiamy z nim. Opieprzamy go, że nie zdążył nagrać wszystkich swoich partii, a on się śmieje i przeprasza, ale coś go zatrzymało.
Skończymy tę płytę, Piotruś. Dokładnie na Twoje urodziny będę miał w ręku wypalony krążek. Takiego błysku w oczach i uśmiechu na Twojej twarzy, kiedy rozmawialiśmy o niej, nie widziałem już dawno. Proszę, nie obraź się więc, ale postanowiłem, że zadedykujemy ją właśnie Tobie.

Mariusz

Oświadczenie

2016-03-03

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować w imieniu własnym i najbliższych za wsparcie i obecność przy nas w tych trudnych chwilach. Piotr odszedł od nas niespodziewanie w niedzielę rano (21 lutego) z przyczyn naturalnych (nagłe zatrzymanie krążenia). Pozostawił w nas pustkę i otwarte rany, które muszą mieć czas, żeby się zagoić. Z wiadomych względów odwołujemy więc wszystkie potwierdzone na ten rok koncerty, jednocześnie informując, że mamy zamiar kontynuować realizację tegorocznych planów wydawniczych przewidzianych na późną wiosnę i jesień 2016 r.

Dziękujemy, że z nami jesteście.

Piotr Grudziński nie żyje...

2016-02-21

Z ogromnym bólem i niedowierzaniem informujemy, że nasz kochany przyjaciel i brat Piotr Grudziński odszedł od nas dziś rano. Prosimy o uszanowanie prywatności rodziny i najbliższych.

Zremiksowany Time Travellers i kolejne daty w kalendarzu

2016-02-11

Witajcie, ten rok rozpoczynamy z nową, zremiksowaną wersją „Time Travellers”, a to dopiero początek niespodzianek jakie przygotowaliśmy w 2016. Szykują nam się nowe wydawnictwa, kolejny klip i przede wszystkim koncerty, bo już na początku kwietnia wyruszamy na kolejną trasę koncertową podczas której zagramy utwory zarówno z najnowszego albumu, jak i starsze kompozycje.

Bądźcie z nami!

***

01.04.2016 Olsztyn (Poland) - Nowy Andergrant
02.04.2016 Gdynia (Poland) - Atlantic
03.04.2016 Poznań (Poland) - Eskulap
05.04.2016 Wrocław (Poland) - Zaklęte Rewiry
06.04.2016 Bydgoszcz (Poland) - M.C.K.
07.04.2016 Katowice (Poland) - Mega Club
08.04.2016 Rzeszów (Poland) - Pod Palmą
09.04.2016 Lublin (Poland) - Graffiti
11.04.2016 Łódź (Poland) - Wytwórnia
12.04.2016 Białystok (Poland) - Zmiana Klimatu
07.05.2016 Gettysburg, PA (USA) - Rosfest
11.06.2016 Olomouc (Czech Republic) - BRC Open Air
28.07.2016 Alsfeld (Germany) - Burg Herzberg Festival

Love, Fear and The Time Machine Tour 2016

2016-01-19

Love, Fear and The Time Machine Tour 2016

Miło nam poinformować, że już w kwietniu 2016 startujemy z kontynuacją polskiej edycji trasy "Love, Fear and The Time Machine". Poniżej lista potwierdzonych koncertów na które bardzo serdecznie zapraszamy.

01.04 Olsztyn, Nowy Andergrant
02.04 Gdynia, Atlantic
03.04 Poznań, Eskulap
05.04 Wrocław, Zaklęte Rewiry
06.04 Bydgoszcz, Klub W.C.K.
07.04 Katowice, Mega Club
08.04 Rzeszów, Pod Palmą
09.04 Lublin, Graffiti
11.04 Wytwórnia, Łódź
12.04 Białystok, Zmiana Klimatu

Bilety 60 zł (przedsprzedaż), 70 zł w dniu koncertu.
Dostępne w klubach oraz sprzedaży internetowej.

Więcej szczegółów już niebawem!

Time Machine

2015-08-28

Już za tydzień premiera najnowszego albumu Riverside, a już dzisiaj zapraszamy do słuchania Listy Przebojów Trójki. Tuż po wiadomościach (ok.19:10) swoją radiową premierę będzie miał utwór "Found".
W załączeniu również najnowszy trailer. Tym razem "Time Machine".

Fear i przedsprzedaż

2015-08-07

Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego trailera do nowej studyjnej płyty "Love, Fear and The Time Machine", która w naszym kraju ukaże się już 4 września 2015!

Przedsprzedaż albumu trwa na stronie Mystic Production: https://www.mystic.pl
Utwór z "Day Session" (dostępny na wydaniu 2CD Mediabook).

Love

2015-07-16

Trailer promujący najnowszy album "Love, Fear and the Time Machine"

Polski preorder najnowszej płyty jest już dostępny na: Mystic Production

Love, Fear and the Time Machine - data wydania i tracklista

2015-07-01

Love, Fear and the Time Machine - data wydania i tracklista
„Love, Fear and the Time Machine”, szósty studyjny album grupy, ukaże się 4 września 2015 dzięki wytwórniom Inside Out Music oraz Mystic Production. Projektem okładki zajął się długoletni współpracownik zespołu Travis Smith Seempieces | Illustration & Design (Katatonia, Opeth, itp.).
Na albumie znajdą się poniższe utwory:

RIVERSIDE – “Love, Fear and the Time Machine”
1. Lost (Why Should I Be Frightened By a Hat?)
2. Under the Pillow
3. ‪#‎Addicted
4. Caterpillar and the Barbed Wire
5. Saturate Me
6. Afloat
7. Discard Your Fear
8. Towards the Blue Horizon
9. Time Travellers
10. Found (The Unexpected Flaw of Searching)

Ponadto Riverside pracuje nad bonusowym krążkiem zatytułowanym „Day Session”, który będzie jaśniejszym odpowiednikiem wydania „Night Session” dołączonym przez grupę do poprzedniego albumu „Shire Of New Generation Slaves”.

Mariusz Duda tak skomentował nową płytę „Love, Fear and the Time Machine”: „Na najnowszym albumie chciałem połączyć muzycznie lata 70-te i lata 80-te. Lata 80-te to dekada w której dojrzewałem muzycznie, wychowywałem się. Na najnowszym albumie nie mamy już brzmienia retro przywołującego klimatem lata 70-te, poszliśmy do przodu, w pewien sposób zburzyliśmy poprzedni fundament i stworzyliśmy nowy. Teksty na „Love, Fear and the Time Machine” mówią o przemianie. O podjęciu życiowej decyzji z jaką każdy czasami musi się zmierzyć. Decyzji, która ma istotny wpływ na nasze dalsze życie. Co się zwykle dzieje z nami kiedy taką życiową decyzję musimy podjąć? Z jednej strony czujemy ekscytację spowodowaną zmianą, czujemy się wolni, podnieceni, z drugiej boimy się tego co nieznane, tego co może nas spotkać. Wracamy pamięcią wstecz, wybiegamy myślami do przodu. To wszystko dzieje się w chwili kiedy musimy zadecydować o czymś ważnym. Stąd taki a nie inny tytuł płyty - miłość, strach, doświadczenia z przeszłości - to najważniejsze siły sprawcze jakie nami kierują. Chciałbym żeby ten album oprócz tego, że będzie po prostu świetnie zagrany, nagrany i zaśpiewany, przede wszystkim mówił o czymś istotnym i był jednym z tych albumów, które w pewnym momencie stają się twoim najlepszym przyjacielem."

Informacje ze studia oraz aktualizacja koncertowa na 2015 rok

2015-05-27

Informacje ze studia oraz aktualizacja koncertowa na 2015 rok
Nagrania idą naprawdę dobrze. Finiszujemy. Jesteśmy zadowoleni z tego, jak kształtują się nowe kompozycje. Wierzcie lub nie, ale to może być album RIVERSIDE na który wszyscy czekaliście."

Oto lista nadchodzących, już ogłoszonych koncertów w 2015:

27 Czerwca - Polska, Katowice, Metal Hammer Festival - Prog Edition
11 Lipca - Hiszpania, Barcelona, Be Prog! My Friend - festiwal
14 Lipca - Włochy, Milano, Lo-Fi
15 Lipca - Włochy, Bologna, Alchemica Club
18 Lipca - Niemcy, St Goarshausen, Night of the Prog - festiwal
21 Lipca - Niemcy, Reichenbach, Bergkeller
23 Lipca - Niemcy, Worpswede, Music Hall
24 Lipca - Holandia, Zoetermeer, De Boerderij
26 Lipca - Wielka Brytania, Maidstone, Ramblin' Manfair - festiwal
29 Sierpnia - Polska, Olsztyn, Amfiteatr im. Czesława Niemena
5 Września - Brazylia, Sao Paulo, Via Marquês / Overload Music - festiwal
7 Września - Chile, Santiago, Teatro Cariola
10 Września - Meksyk, Mexico City, Lunario del Auditorio Nacional

Trasa po Ameryce Północnej RIVERSIDE, gość specjalny: The Sixxis:
12 Września - Atlanta, GA - ProgPower USA Center Stage
13 Września - Richmond, VA - The Canal Club
15 Września - Philadelphia, PA - Bull Shooters Saloon
16 Września - New Brunswick, NJ - NJ Proghouse at The Crossroads Theatre
18 Września - New York, NY - The Marlin Room
19 Września - Quebec City, QC - L'Imperial
20 Września - Montreal, QC - The Plaza Theater
22 Września - Toronto, ON - Mod Club
23 Września - Detroit, MI - Token Lounge
24 Września - Chicago, IL - Reggies
25 Września - Cleveland, OH - Agora Ballroom
27 Września - Whittier, CA - The Center Theater

Trasa Europejska RIVERSIDE, goście specjalni: The Sixxis oraz Lion Shepherd:
15 Października - Niemcy, Dresden, Tante Ju
16 Października - Niemcy, Oberhausen, Turbinen Halle 2
17 Października - Holandia, Zwolle, Hedon
18 Października - Holandia, Tilburg, 013
20 Października - Wielka Brytania, London, Islington Assembly Hall
21 Października - Wielka Brytania, Bristol, Marble Factory
22 Października - Wielka Brytania, Manchester, The Ritz
23 Października - Wielka Brytania, Glasgow, O2 ABC2
24 Października - Wielka Brytania, Northampton, The Roadmenders
26 Października - Wielka Brytania, Southampton, The 1865
27 Października - Francja, Paris, Divan Du Monde
30 Października - Portugalia, Lisbon, Paradise Garage
31 Października - Hiszpania, Madrid, Joy Eslava
1 Listopada - Hiszpania, Barcelona, Sala Apolo / Be Prog! The Madness Day - festiwal
2 Listopada - Francja, Lyon, Marche Gare
4 Listopada - Szwajcaria, Pratteln, Z7
5 Listopada - Niemcy, München, Strom
6 Listopada - Niemcy, Karlsruhe, Substage
7 Listopada - Niemcy, Berlin, C-Club
8 Listopada - Polska, Krakow, Studio
10 Listopada - Polska, Gdansk, B90
11 Listopada - Polska, Warsaw, Stodola

Więcej informacji o "Love, Fear and the Time Machine" wkrótce...

  • B Merlin Pickups
  • B Ls
  • B CM
  • B VE
  • B Audio Technica
  • B Czarcie Kopyto
  • B Paiste
  • B V
  • B Ultimate Ears